Szczeniak w typie rasy?

12 cze 14

Czym są szczeniaki w fundacji?
Szczeniaki są „pewniakiem”. Kiedy nadchodzi moment, że przyjęcie jakiegokolwiek psa trzeba poważnie rozważyć a przeważnie odmówić (kwestie finansów, perspektywy znalezienia domu) to szczeniaki można brać w ciemno. W dowolnej ilości, a jeśli jeszcze są w typie rasy można brać na tzw pęczki. Dlaczego? Ponieważ szczeniaki znajdą domy, im mniejsze i bardziej w typie rasy tym szybciej. Czasem to kwestia godzin. Z dorosłymi psami to się nie zdarza.
O czym ludzie myślą biorąc „sceniacka” w typie rasy? Otóż chcą psa młodego aby móc wychować go po swojemu. Dodatkowo adoptując dostaną psa w typie rasy za darmo. Idealna sytuacja. Ale….Szczeniak w typie rasy to nie rasowy. Rasa to nie wygląd, to przede wszystkim selekcja pod względem charakteru. Nie można mieć wszystkiego. Szczeniak w typie labradora to nie labrador. Może wyrosnąć z niego wszystko, zarówno z wyglądu jak i charakteru. Może nie lubić innych psów, może nie lubić dzieci. Niestety mało kto to wie i rozumie. Psiak w typie asta: „mały, wygląda jak ast”- to biorę. Wychowam po swojemu i będę mieć za darmo asta. A tu niespodzianka. Ze szczeniaka w typie asta wyrasta kundelek, który nie akceptuje innych psów. Niestety zanim to do ludzi dotrze to pies ma już rok.
Patrząc od strony Fundacji posiadanie szczeniaków w typie rasy zwiększa ilość adopcji. Jedyny minus to to, że telefon ciągle dzwoni… A pies w typie to taki sam kundelek jak zwykły kundelek…
To jaki będzie szczeniak w typie rasy to niespodzianka nad którą można i należy pracować.
Szczeniaki dodatkowo są męczące, siusiają w domu, mało rozumieją i zjadają wszystko. Dorosły pies ma częściowo uształtowany charakter. Można wpłynąć ćwiczeniami na jego zachowania, niektóre wyeliminować, niektóre wzmocnić Jednak wiemy co bierzemy. Wiemy jaki pies jest i wiemy dokładnie co zrobić żeby pewne jego problematyczne zachowania zmienić. Ze szczeniakami tak nie jest. Dużo więcej zależy od nas, a to ile wiemy i na ile umiemy wychować psa to kwestia naszej samooceny i doświadczeń. Możemy się mocno zdziwić 🙂