Co to jest rasa?

12 cze 14

Co to jest rasa?

Rasa to przede wszystkim wyselekcjonowane cechy charakteru. Pies rasowy to pies nie tylko o określonym wyglądzie. To przede wszystkim pies o określonym zespole cech charakteru. Kiedyś miało to większe znaczenie przy użytkowości: stróżowanie, pies towarzyszący, czy pies zaprzęgowy.

Czym jest pseudohodowla?

W skrócie to najłatwiejszy sposób na zarobienie pieniędzy. To okazja na allegro lub bazarku, to podróbka.

Dobry nabywca wie, że płacąc płaci nie tylko za markę, ale także za jakość. Brzmi jak opis przedmiotu? Torebki? Nie bez powodu. Kupując z pseudo kupujemy kota w worku, podróbkę i niespodziankę. Bez żadnej gwarancji na jakość. Pies może być chory, może wyrosnąć z niego zwykły kochany kundelek. Dlaczego tak się dzieje? Prowadzenie dobrej hodowli to koszty, koszty wystaw, karmy, badań, selekcja. To kosztuje i musi kosztować.

To też koszty wyeksploatowania suki.

Dobra hodowlana suka musi odpocząć po ciąży, odbudować organizm. Tak jak kobieta, nie może rodzić bez końca. Kiedyś to odbija się na jej zdrowiu i na zdrowiu jej dzieci. To, że szczeniak wygląda na rasowego nie znaczy że taki jest.

Na zdjęciach widzicie matkę i część jej 14 dzietnego miotu. Różnią się szczeniaki bardzo i wzrostem i wyglądem. Jak to możliwe?

To właśnie pseudohodowla. Suka wyeksploatowana a dzieci podzielone, część podobna do mamy a część do ojców. Ilu ich było? Jacy byli? Tego nie wie nikt, często nawet „właściciel”.

Biorąc psa trzeba się zdecydować. Chcę rasowego? szukam dobrej hodowli i płacę. Chcę kundelka? Jest ich pełno, czekają w każdym schronisku i każdej fundacji za darmo. Za kundelka nie trzeba płacić 300 zł przez internet.