Konto: 89203000451110000003732130

Mieszkańcy Azylu

Wróć do azylu

Boszka

Zapewne niektórzy z Was widzieli piękniejszego konia niż Boszka. Ja nie widziałam. Jest bardzo wysoka, pięknie zbudowana, srokata no i ten majestatyczny ruch kiedy biegnie, można na nią patrzeć godzinami.

Boszka trafiła do nas przez przypadek, a właściwie przez swojego syna, którego wspólnie z zaprzyjaźnioną fundacją ratowaliśmy z targu w Skaryszewie w 2017 roku. Mimochodem przy zakupie ogiera padło pytanie: a gdzie jest jego matka? Handlarz co roku miał z niej źrebaki, trzymał ją do hodowli. Ale w trakcie rozmowy, napomknął , że będzie ją sprzedawał bo „jest głupia i nie daje nóg”. Wspólnie z wieloma osobami o wielkim sercu wykupiliśmy Boszkę. Jakie było nasze przerażenie kiedy dzień po zakupie odpadł jej kawałek kopyta a z nóg polała się krew. Diagnoza: rzekomy rak strzałek, dość częste schorzenie u zaniedbanych koni, ale w przypadku Boszki zajęta została strzałka i puszka kopytowa. Mieliśmy do wyboru zacząć walczyć albo uśpić ją. Mało kiedy zdarza się aby koń miał to schorzenie tak zaawansowane i w dodatku na 4 nogach. Podjęliśmy walkę, walka trwa już rok, my się nie poddajemy, Boszka się nie poddaje ale rak również. Najlepsi kowale czyszczą jej kopyta co 2 tygodnie, codziennie ma zmieniane opatrunki. Zapytacie jak, skoro nie dawała nóg? To były nasze miesiące pracy, codziennej, systematycznej, cierpliwej. Boszka co pokazywała swoim zachowaniem, była bita, bardzo bita, podniesienie ręki powodowało, ze uciekała i starała się schować pod ścianą, wcisnąć w róg. Wielki prawie tonowy koń, wciskający się w róg, widok łamał nam serca. Ale z czasem Boszka nauczyła się że ręka nie zawsze ma kij, ręka może nie mieć kija już nigdy a mieć szczotki, marchewki. Człowiek nie tylko musi krzyczeć, Może też śpiewać i pytać” Boszku a ta piosenka jest ok?” Boszke czas z nami zadziwia, ostatnio nieustannie śpiewam jej piosenkę z Męskiego Grania „Początek”, bardzo ją lubi i ewidentnie się przy niej uspokaja, czyżby wiedziała, że „w ręku ma tygodnie”?

Pomóż nam w walce o Boszki nowy poczatek ustaw przelew stały w kwocie 20 zł lub więcej na konto

Fundacja Zwierzeca Polana
 89 2030 0045 1110 0000 0373 2130